Aktualnie online
· Użytkowników online: 0
· Łącznie użytkowników: 225
· Najnowszy użytkownik: programista
Ostatnio na forum
· Życzenia :)
· Przemiennik SR5DVR
· Zawody Staropolskie
· Darowizna
Ostatnie artykuły
Dyplomy OT-51
Propagacja
Przetłumacz stronę
Logowanie
Kalendarz
Shoutbox
..zdy-ot-pzk pozdrawiam sp7mfr
Apel Kolegi SP4BBU w sprawie nowej publikacji o historii krótkofalarstwa polskiego
Kolejna ksiązka o krótkofalarstwie
Ogromne powodzenie jakim cieszy się moja książka pt. „Wywołanie ogólne – wspomnienia krótkofalowców „ ( mam jeszcze trochę egzemplarzy) oraz presja kolegów, abym kontynuował wydanie książek o tematyce krótkofalarskiej sprawiły, że uległem tej pokusie. Jeden z młodych nadawców napisał mi w mailu.-„Do tej pory miałem w ręku ksiązki o opornikach , kondensatorach i antenach . Teraz widzę po przeczytaniu Twojej ksiązki kolegów krótkofalowców i ich przeżycia. Może warto, abyś podjął się napisania książki o historii krótkofalarstwa światowego , europejskiego i polskiego. To będzie na pewno pasjonująca opowieść„ .
Brak publikacji o historii naszego hobby odczuwają nie tylko młodzi nadawcy ale i starsi koledzy. Zdecydowałem się więc na ,w miarę szybkie ,zbieranie materiałów do wydania elektronicznego na płytkach CD a może i DVD, jak będę miał zdjęcia. Nie będę miał sponsorów na drukowane wydawnictwo książkowe, stąd pomysł na wydanie we wspomnianej wersji. Otrzymałem już pierwsze materiały na temat historii krótkofalarstwa od Zdzisława SP3FTA i Jurka SP8TK
Mam już projekt wstępny ksiązki elektronicznej. Moja kolejna, już trzecia z rzędu publikacja, ma zawierać zarys krótkofalarstwa światowego , europejskiego i głównie polskiego. Będą też kolejne wspomnienia kolegów , ale przede wszystkim o tematyce technicznej . Proszę więc kolegów o nadsyłanie wspomnień związanych z budową nadajników , odbiorników i innych urządzeń i ich schematów ( o ile to możliwe) .W książce pt Wywołanie ogólne ocaliłem od zapomnienia przede wszystkim przygody i przeżycia związane z naszym hobby. Teraz chodzi mi o przekazanie potomnym informacji na jakich urządzeniach pracowali koledzy przed laty. Mile będą widziane zdjęcia sprzętu sprzed lat. Wyciągnijcie z szaf i piwnic swoje konstrukcje Obfotografujcie je z każdej strony i dajcie skrócony opis tego, co jest na zdjęciu .
Nie mamy w Polsce muzeum krótkofalarstwa , którego powstanie od lat obiecują nam działacze . Może więc przy pomocy zdjęć ocalimy technikę krótkofalarską z lat 50-tych , 60 –tych i 70- tych ub. stulecia. Napiszcie we wspomnieniach i opisach np. jakiego używaliście VFO w waszych nadajnikach . Czy to był Colpits , Clapp a może jeszcze przedwojenny Hartley . Jakie lampy stały w powielaczach i w PA. Czy wasz pierwszy odbiornik był reakcyjny , a może to juz była superheterodyna. To oczywiście przykłady. Dla przyszłych, poważnych badaczy ruchu krótkofalarskiego w Polsce będą to bardzo cenne informacje , na jakich urządzeniach pracowali krótkofalowcy w latach powojennych .
W latach 2007 i 2008 minęło 50 lat od odnowionego krótkofalarstwa po 1956 r. Powstały w tamtym czasie oddziały PZK w terenie . Może zachowały się referaty wspomnieniowo – historyczne wygłoszone przez prezesów oddziałów z okazji jubileuszu. Proszę o ksero tych wystąpień. Brakuje mi materiałów z tego okresu . Jeśli z któregoś z dziewięciu okręgów wywoławczych, nie otrzymam historii lokalnego krótkofalarstwa , to oczywiście nie napiszę o tym w książce. Chętnie widziałbym historię klubów specjalistycznych PZK , m.in. PK UKF , SPDX klubu, radiowideografii i innych. W żadnym przypadku nie będę kusił sie na to, żeby opisać dokładnie historię polskiego krótkofalarstwa . Głównym powodem jest to ,że materiały są rozproszone , a ich poszukiwanie jest czasochłonne i żmudne. Ja nie mam czasu i ochoty na to, aby latami grzebać w archiwach. Chcę przekazać starszym i młodszym kolegom zaledwie zarys historii polskiego i światowego krótkofalarstwa. Ostatnia publikacja z tego zakresu ukazała się pół wieku temu, a więc dawno. Czas więc na przypomnienie wielu, już często zapomnianych faktów.
Dziękuję kolegom , którzy ze zrozumieniem podeszli do zamiaru realizacji mojego nowego projektu. Szczególne słowa podziękowania należą sie prezesowi Klubu Seniora PZK Ryszardowi SP2IW, który niezmiennie z dużą sympatią traktuje moje poczynania publicystyczne i wydawnicze . Tak więc szanowni Czytelnicy , jeśli chcecie aby Wasze wspomnienia i opisy ukazały sie w mojej kolejnej publikacji , tym razem z szeroko rozumianej historii krótkofalarstwa ,proszę o przesyłanie mi materiałów drogą elektroniczną jako załącznik do maili. . Moje dane adresowe, telefon domowy i maile są na QRZ.com, polskim callbooku PZK i QRZ. pl . Moje podstawowe maile to: sp4bbu@wp.pl oraz ryszardreich@vp.pl .Nie przekraczalny termin nadsyłania materiałów to 30 CZERWCA BR. Zastrzegam sobie , na zasadzie konkursu, wybranie najlepszych opracowań. Zgodnie z przyjętymi zwyczajami wydawniczymi , nie opublikowane prace, nie będą zwracane autorom. Teksty w mojej publikacji będą zamieszczone na warunkach honorowych.
Ryszard SP4BBUKomentarze
Dodaj komentarz
Oceny
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.