Aktualnie online

· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 225
· Najnowszy użytkownik: programista

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
· Zjazd SPDXC 2018 Ś...
· Życzenia :)
· Przemiennik SR5DVR
· Zawody Staropolskie
· Darowizna
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum

Ostatnie artykuły

Dyplomy OT-51

Propagacja

Przetłumacz stronę

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Kalendarz

<< Marzec 2024 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20-10-2023 21:40
Ponieważ dotarły do mnie informacje,że nie otrzymaliście poczty z wiadomością o zjeździe bardzo proszę o potwierdzenie odbioru lub wysłaniu na mój adres ( sp7uwb@poczta.fm ) maila ze swoim znakiem .

26-06-2023 15:57
Witam strona będzie uaktualniana w miarę postępu w nauce obsługi i zarządzania stroną. Cierpliwości staramy się 73! Uśmiech

06-06-2023 07:48
Kilka zdjęć na stronie klubu sp7pfd http://sp7pfd.pzk.
..zdy-ot-pzk
pozdrawiam sp7mfr

17-05-2023 08:15
czy sa jakies zdjecia ze zjazdu mozna je pokazac pozdrawiam sp7dpv

15-04-2022 14:43
Wszystkim moim kolegom z OT-51, i nie tylko, Zdrowych i Spokojnych Świąt Wielkanocnych oraz mokrego dyngusa życzy Andrzej.

Zobacz temat

 Drukuj temat
GP 80m
SP7JQQ
Na stronie SP7GXP jest opisana ciekawa antena do samodzielnego wykonania na 80m.Myślę,że gra warta jest świeczki gdyż koszty budowy będą niewielkie wymiary w stosunku do klasycznego GP są do przyjęcia a kąt promieniowania będzie niższy od dipola.Słoneczko dalej z nami pogrywa w kulki więc w nadchodzącym sezonie można będzie powalczyc na low band a zapowiedają sie dwie ciekawe Dx-pedycje na KH5-Jarvis i VP8-S.Orkney.
Jarek-7JQQ
 
SP7AH
Tak, fajna antena i łatwa do własnego montażu. Myślę, że na tą zimę będzie taka stała w moim ogródku, hi. Rok temu brakło czasu, gdyż jesień była "owocna" zawodowo. Opisy podobnych konstrukcji widziałem w czechosłowackiej literaturze /to nie pomyłka, to było bardzo dawno temu/ i recenzje były bardzo pozytywne.
 
sp7sp
A ja już używam takową od dwóch lat, dla Waldka przeprowadzałem pierwsze testy i pomiary. Antena prosta ale wymaga odpowiedniego podejścia do jej zestrojenia. Niestety, jak większość anten, ma swoje wymagania i nie wszędzie będzie zachowywać się jednakowo dobrze. W założeniach miała to być konstrukcja, która w miarę dobrze będzie pracować również na płaskich dachach bloków w miastach. Z moich informacji wynika, że są kłopoty z zestrojeniem i korzystaniem z niej w takich lokalizacjach. jako chyba pierwszy w kraju użytkownik tego GP, mam wiele telefonów z prośbą o wskazówki i porady odnośnie jego zestrojenia, stąd moje wiadomości. Jak większość konstrukcji typu GP na niskie pasma, warunkiem skuteczności tego typu anten jest usytuowanie ich bezpośrednio na ziemi. Sprawność będzie oczywiście w ogromnym stopniu zależała od jakości ziemi, chociaż w tym przypadku w mniejszym stopniu niż w typowym GP, ze względu na zastosowanie przeciwwag doprowadzonych do rezonansu. Właśnie te przeciwwagi są w tym przypadku "sercem" całej anteny i ich odpowiedniemu zestrojeniu należy poświęcić najwięcej uwagi.
Jeśli będzie taka potrzeba, chętnie rozwinę temat i podzielę się swoimi wiadomościami.
 
SP7JQQ
Napisałem gdzies cos i sam nie wiem gdzie to poszło byc moze do okienka w którym będzie wyglądało śmiesznie jako całkowicie nie związane a tematem.Jeżeli tak wyszło to przepraszam.A wracając do tematu ze strojeniem sprawa jest nie taka straszna bo przyjmując zasade że najpierw musimy usłyszec żeby potem nadawac to cały układ do rezonansu nawet przy pomocy długosci radiali(można uzyskac i kilka rezonansów podpinając lub przełączając odpowiednie odcinki na końcu radiali) tak się robi przy drutowych 4SQ z podniesionymi radialami.Dopasowanie to inna sprawa i tu jest przydatny pomiar X przy pomocy analizatora i zakładka -SERVICE/OPTIONS and SETUP/ LC-match-z programu MMANA.Natomiast aby poprawić skuteczność anteny to trochę drutu (jakieś 1000m) w odcinkach 20 metrowych promieniście pod punktem zawsilania anteny ale pod żadnym pozorem nie łączyć z układem.Czyli cała sprawa prosta jak wyżej wymienione 1000 m.drutu w kieszeni.
Jarek-7JQQ
 
SP7JQQ
Nieststy to o czym pisałem czeka i mnie .10minut burzy z silnym wiatrem ulewnym deszczem i gradem wielkosci małych izolatorów(jajek) i skutki są następujące : inverted L na 160m go down 4SQ na 80m wraz z masztem rurowyn 22m go down system fazowanych dipoli na 30m wraz z masztem teleskopowym 11m go down.Krata i 2el QQ ma sie dobrze K9AY też przezyła.Więc wygląda to tak że to co sobie przypomniałem przy pisaniu poprzedniego postu przyda się mnie i to bardzo.Ale jak to ponownie zestroje to już będe prawie ekspertem w temacie.Oby Was coś takiego oszczędziło.
Jarek-7JQQ
 
sp7sp
Nie zazdroszczę Panie Jarek. W tym nieszczęściu tyle szczęścia, że po IARU i przed sezonem na niskie pasma. Jak coś brakuje, a jestem w stanie pomóc, wal śmiało!
Pozdrawiam!
 
SP7JQQ
I nadszedł ten czas coby całą teorię w życie wprowadzić.Fizycznie 4SQ stoi na swoim miejscu.Niestety nie jest to już to co było bo podczas upadku niektóre elementy ciut odkształciły sie od linii prostej ale jest jedno piętro odciągów więcej i może uda się przywołać układ do pionu.Całość jest tym razem trochę dłuższa i ma 27m jest ustawiona na izolatorach i ma przcować jaki GP na 160m.Na poniedziałek pozostało właśnie posprawdzać rezonansy i dopasować całość do feedera na 80 cw i na160 bo po IARU na 80ssb jest OK.Więc od rana będzie mostek VK5JST i MMANA w użyciu.
Pozdrawiam.
Jarek-7JQQ
 
SP7JQQ
Jak zwykle bywa zycie weryfikuje nasze poczynania z lekkim opóznieniem.To co było dobre do Dx-owania okazało sie całkowitą klapą w zawodach .Noc z piątku na sobotę all ok bo sucho na świecie a przynajmniej w Gierczycach,w sobotni dzien sporo makrego śniegu i zaczyna to spływać po masztach izolatorach i po czym jeszcze może.W pewnej chwili SWR niepokojąco rosnie jeszcze jedno CQ i do PA wraca tyle co wychodzi hi.Ale w zawodach to nie jest smieszne wiec latarka do ręki i pod GP.Dopasowanie a scislej cewka zgrzana decyzja szybka -robię nową i ten sam błąd za mały przekrój uzwojenia około 2 godziny pracy i ten sam problem.Jest 23 w nocy więc spac i koniec marzeń i o strefach 7,8,9i 10.W niedziele od rana nowa cewka ale samonośna i drutem o srednicy 6mm i wieczorem praca i na cq i wyłuskiwanie mnozników do konca dopasowanie działa poprawnie.Więc reasumując Pokazuje językrzy QRO jesli cewka nawinięta drutem 2mm wydaje się być wystarczająca to nawińcie ją drutem 6mm ,jeśli GP postawiony na izolatorach 15 cm wydaje się byc dobry to postawcie go 50cm nad ziemią albo uziemcie rurę i zasilcie to GAMMĄ.jesli pierwsze zachwyty nowa anteną przychodzą latem to pamiętajcie .że w kolejce czeka zima,która to wszystko weryfikuje.Ale ogólnie jest fajnie wynik lepszy od ubiegłorocznego,a najfajniejsze jest to ,że na CQ przyszedł Brazylijczyk,który dał i kraj i strefę a łaziłem za 11 zoną juz ponad rok.Teraz jeszcze jedne zawody i jak przyjdzie XE..... to na 160 będzie cała 40-stka wkd.
Dla wszystkich Andrzejów dużych i małych wszystkiego naj...............
Jarek-7JQQ
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.07
7,966,363 unikalne wizyty